Eski mobilyalarınızı atmayın!

Evde olan atılmaya yüz tutmuş eşyalar yenilenmek için bizleri bekliyor! Evet, eski modası geçmiş ahşap ürünleri dilediğimiz gibi yeni baştan yaratabiliriz. Bir şifonyer, sandalye, masa hatta mutfak dolabınızı bile kendi ellerinizle farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Malzemeler -Boyayacağınız eşyanın büyüklüğüne göre zımpara (1.50 tl) -Aynı şekilde eşyanın büyüklüğüne göre fırça (4.00 tl) -Astar Boya (11.50 tl) […]

eski
Paylaş
 

Evde olan atılmaya yüz tutmuş eşyalar yenilenmek için bizleri bekliyor! Evet, eski modası geçmiş ahşap ürünleri dilediğimiz gibi yeni baştan yaratabiliriz. Bir şifonyer, sandalye, masa hatta mutfak dolabınızı bile kendi ellerinizle farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Malzemeler

-Boyayacağınız eşyanın büyüklüğüne göre zımpara (1.50 tl)
-Aynı şekilde eşyanın büyüklüğüne göre fırça (4.00 tl)
-Astar Boya (11.50 tl)
-Akrilik Boya (120 ml-4.90 tl)
-Vernik (10 tl)

Yapılışı

Öncelikle objemiz ne olursa olsun işe zımpara yaparak başlıyoruz. Kuru bir bezle tozunu aldığımız objenin ipeksi bir yüzeye sahip olduğundan emin olduktan sonra astarımızı sürüyoruz. Eğer astar çekmezsek istediğimiz rengi tam anlamıyla elde edemeyiz. Boyanın ilk katı iyice kuruduktan sonra zımparasıyla hafifçe yeniden zımparalıyoruz. İkinci kat boyayı sürebiliriz. Kuruma işlemi bittikten sonra üzerine dilerseniz istediğiniz tekniği uygulayabilir yada sade bir şekilde vernikleyip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer ek olarak dilersenizvernik çatlatma veya eskitme tekniklerini de uygulayabilirsiniz.

Vernik Çatlatma

Objenizi zımparalayıp temizledikten sonra boyayın ve istediğiniz tekniği kullanıp süsleyerek çatlatmaya hazır hale getirin. Tamamlanmış objenize 1. verniği sürün ve kurumaya bırakın. Çatlatmanızın güzel olabilmesi için 1. kat vernik iyice kuruyana kadar bekleyin ve ısıtıcı fön gibi cihazlar kullanmayın. 2. kat verniği sürün ve tekrar kurumaya bırakın. Ortalama kuruma süresi 4 – 6 saattir. 2. kat vernik kurudukça çatlama gerçekleşir. Obje iyice kuruduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla yağlı boya sürerek çatlakların dolmasını sağlayın. Çatlaklara süreceğiniz yağlı boyanın rengi objeyle kontrast yaratırsa çatlaklar daha güzel meydana çıkacaktır. Son olarak panomuzu sprey vernik ile vernikliyoruz.

Boya İle Eskitme

Boya ile eskitme yöntemini aşama aşama inceleyelim isterseniz. Eskitme yapacağınız eşyayı iki kat zımparalayın. Zımparalanmış mobilyaya astar boya sürün ve tekrar zımparalayın. İki kat zımparalanan mobilyaya bir kat daha boya sürün ve kuruması için bekleyin. Eskitme yapacağınız akrilik boyayı bir kaba koyun. Boyamada kullanacağız fırçayı ıslatın ve fazla suyunu alın ve tabaktaki boyaya batırın. Düzgün fırça hareketleri ile mobilyaya uygulayın ve istiyorsanız üzerine desen çalışması da yapabilirsiniz.Boya ile eskitme yöntemini aşama aşama inceleyelim isterseniz. Eskitme yapacağınız eşyayı iki kat zımparalayın. Zımparalanmış mobilyaya astar boya sürün ve tekrar zımparalayın. İki kat zımparalanan mobilyaya bir kat daha boya sürün ve kuruması için bekleyin. Eskitme yapacağınız akrilik boyayı bir kaba koyun. Boyamada kullanacağız fırçayı ıslatın ve fazla suyunu alın ve tabaktaki boyaya batırın. Düzgün fırça hareketleri ile mobilyaya uygulayın ve istiyorsanız üzerine desen çalışması da yapabilirsiniz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak